معاون پژوهشی وزارت آموزش و پرورش در این باره می‌گوید: 5 درس جدید برای دوره دوم متوسطه طراحی شده است همچنین در برنامه درسی دانش‌آموزان دروس اختیاری مدیریت اقتصادی، طراحی و تولید اضافه شده است.

حجت الاسلام محی‌الدین بهرام محمدیان با بیان اینکه امیدواریم تا دهه آخر شهریور کتب درسی آماده توزیع و تحویل به دانش‌‌آموزان شود خاطرنشان کرد: طبق برنامه‌ریزی در شاخه نظری 35 ساعت در هفته و در شاخه فنی و حرفه‌ای و کار و دانش 35 تا 40 ساعت آموزش در هفته خواهیم داشت.

به گفته وی در دروسی مانند درس دینی از ابتدایی تا متوسطه 46 ساعت آموزشی بوده اما اکنون با یک ساعت کاهش به 45 ساعت رسیده و برخی از اهداف کتاب‌های دینی در کتاب خانواده و سبک زندگی آورده شده است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی درسی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به عناوین دروس جدید گفت: 5 درس جدید در سه سال متوسطه دوره دوم طراحی شده است که می‌توان به انسان و محیط زیست بهداشت و سلامت، تفکر و سواد رسانه‌ای اشاره کرد.

محمدیان با تأکید بر اینکه امسال درس آزمایشگاه به‌صورت جداگانه طراحی می‌شود و تربیت بدنی از 2 به 3 ساعت افزایش می‌یابد، ادامه داد: در کنار اینها برخی از دروس هم اختیاری است که در ابتدای گفت و گو به آن اشاره شد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌‌ریزی درسی وزارت آموزش و پرورش در بخش دیگری از این گفت و گو تصریح کرد: غربی‌ها با سیاستی که اتخاذ کرده‌اند موفق شده‌اند زبان بین‌المللی 80 درصد مردم دنیا را انگلیسی قرار دهند در حالی‌که آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌ها براساس روش‌های قدیمی است و محتوای تولید شده کمی نیز داریم که باید فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دانشگاه‌ها و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که کرسی آموزش زبان فارسی را در اختیار دارند در این رابطه فعال‌تر عمل کنند.

به گفته وی زبان فارسی دارای ظرفیت بالایی است و در 100 سال گذشته زبان فارسی، زبان مجموعه بزرگ کشورهای شبه قاره بوده است.

محمدیان با تأکید بر اینکه از رسانه‌ها می‌خواهیم به خانواده‌ها این موضوع را منتقل کنند که کودکان و نوجوانان نیاز به خدمات ویژه و کتاب‌های کمک آموزشی در طول سال تحصیلی و بعد از آن ندارند، گفت: سلامت روانی کودکان از نمره 20 آنها ضروری‌تر است. در این روند حتی فشارهای بی‌جا به کودکان و دانش‌آموزان نتیجه معکوس دارد که باعث بسیاری از افسردگی‌ها در آنها می‌شود.

وی ادامه داد: کتاب‌های کمک آموزشی دوپینگ و مانند غذای فست فودی هستند که راحت به‌ دست می‌آیند. و به رشد تفکر و خلاقیت دانش آموزان آسیب وارد می کنند. ما باید به دانش‌آموزان اجازه تنفس بدهیم.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان تفاوت میان کتاب آموزشی استاندارد و غیراستاندارد گفت: کتاب غیراستاندارد که خوب نیست و کتاب‌های استاندارد هم تا حد ضروری لازم است.

وی درباره برگزاری جشنواره سامانه کتاب‌های آموزشی گفت: همه ساله علاوه بر آموزش و پرورش بخش‌های دولتی و غیردولتی محتوای آموزشی تولید می‌کنند که برای نظارت اولیه بر آنها این جشنواره طراحی می‌شود و کتاب‌های جدیدالتألیف به جشنواره می‌آیند که پس از داوری کتاب‌های مورد نظر معرفی می‌شوند.

وی در پاسخ به این سؤال که برای دروس جدید، معلمان جدید هم داریم، گفت: برای درس‌های جدید برای معلمان رشته‌های مختلف بعد از ماه مبارک رمضان کلاس‌های توجیهی برگزار خواهد شد.

ممنونم!!!دکترجانخنده